Kategorie: Wszystkie | Ciąża | Dzieci | Dziecko | Niemowlę | Noworodek | Poród | Rodzice
RSS
wtorek, 08 października 2013
Fizjologia noworodka donoszonego

W serwisie Tran pojawił się ciekawy wpis.
Przyjmuje się, że rozwój płodu średnio trwa 270— 
—280 dni i kończy się porodem donoszonego noworodka.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, noworodki dzielimy w zależności od wieku ciążowego, licząc od dnia ostatniej miesiączki (wg Nowaka,. 1974), na:

1)    niedonoszone — urodzone przed upływem 259 dni (37 tygodni) ciąży,

2)    donoszone — urodzone w 259—293 dniu (37—41 tygodniu) ciąży,

3)    przenoszone — urodzone po 294 dniu (42 tygodniu) ciąży.

Masa ciała donoszonego noworodka płci męskiej wynosi średnio 3100—3400 g, a noworodka płci żeńskiej ok. 3000—3200 g. Wahania masy ciała od 2500 do 4600 g mieszczą się w granicach normy, podobnie jak wahania długości ciała od 47 do 55 cm (Nowak, 1974). Zdaniem Brzozowskiej i wsp. (1976, 1977) oraz wielu innych autorów masa ciała ok. 60% noworodków donoszonych waha się w granicach od 2800 do 3500 g, u ok. 10% noworodków wynosi poniżej 2800 g i u ok. 5% ponad 4000 g. Masa ciała w życiu wewnątrzmacicznym bardzo szybko ulega powiększeniu: od 5 tygodnia do końca ciąży powiększa się ± 800-krotnie (Brzozowska i wsp., 1976, 1977). Masa ciała i wzrost płodu zależne są od płci dziecka, cech indywidualnych rodziców, ich wieku, odżywiania ciężarnej, czynników socjalnych, a między innymi rodzaju pracy wykonywanej przez matkę i ojca.

Obwód czaszki noworodka wynosi średnio 34—35 cm, głowa noworodka stanowi 1/i—V5 długości ciała. Kręgosłup małego dziecka jest prosty i nie ma fizjologicznych wygięć, które występują dopiero w miarę obciążania go przy chodzeniu i siadaniu.

Kości czaszki połączone są szwami stanowiącymi włóknisto-chrzęstne spojenia. W miejscu połączenia kości czołowej i ciemieniowych znajduje się cie-miączko przednie (zwykle o wymiarze 2X2 cm), natomiast między kośćmi ciemieniowymi i potylicznymi znajduje się ciemiączko tylne, które zwykle nie jest większe od opuszki palca. Oba te ciemiączka (zwłaszcza przednie) tętnią i napinają się przy krzyku. Ciemiączko przednie jest miękkie i tętni równomiernie z tętnem noworodka, natomiast lekko zapada się, kiedy dziecko pozostaje w spokoju lub gdy znajduje się w pozycji pionowej. Ciemiączko przednie zarasta zwykle ok. 16 mies. życia, ciemiączko tylne natomiast zarasta już na ogół od mies. życia.

Stan i ocena zarówno szwów czaszkowych, jak i ciemiączek ma bardzo duże znaczenie w badaniu i diagnostyce neurologicznej, szczególnie w odniesieniu do stwierdzenia z różnych przyczyn wzmożonego lub nadmiernie obniżonego ciśnienia śródczaszkowego. Okoliczność ta ma duże znaczenie także w odniesieniu do wczesnej diagnostyki mózgowego porażenia dziecięcego. Pomiędzy kośćmi czaszki noworodka można stwierdzić różnej szerokości szwy i przerwy między nimi występujące. Zbyt wczesne zarośnięcie szwów może doprowadzić do zniekształceń w budowie i rozwoju czaszki oraz wtórnie do zahamowania rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Zjawisko to określamy małoglowiem prawdziwym (pierwotnym),' którego etiologia nie jest w pełni wyjaśniona. W niektórych przypadkach stwierdzać je można już u noworodków i młodych niemowląt i wówczas przypisuje się je czynnikom genetycznym (występowanie rodzinne).

poniedziałek, 03 września 2012
24 tydzień ciąży

W tym okresie powoli rozchylają się powieki malucha. Wykształca się siatkówka, która odpowiada za odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie informacji o nich do mózgu. Teraz dziecko leki jest już w stanie zobaczyć światło. Nad oczami dobrze widoczne są brwi i rzęsy, chroniące oko przed podrażnieniami podczas ciąża.

Długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi ok. 24 cm, waga ok. 900 g.

wtorek, 07 czerwca 2011
Anemia u dzieci

Objawy jakie wywołuje anemia

W anemii występuje niedobór żelaza, co skutkuje różnymi objawami, takimi jak: nadmierne zmęczenie, bóle głowy, podatność na infekcje oraz zmniejszoną odporność organizmu. Przez niedostateczną ilość krwinek czerwonych i hemoglobiny (pamiętajmy, że erytrocyty są odpowiedzialne za przenoszenie tlenu do komórek w całym ciele) następuje niedotlenienie tkanek, szczególnie mózgu i serca, dlatego też chory może odczuwać zawroty i bóle głowy, uczucie osłabienia, a także może to powodować omdlenia, mroczki przed oczami, apatię, szum w uszach itd. . Poza tym anemia u dzieci zmniejsza sprawność intelektualną oraz fizyczną, wzmaga drażliwość i może powodować łamliwość paznokci.

Zasady żywieniowe przy niedoborze żelaza

W czasie choroby jaką jest niedokrwistość przede wszystkim powinno się zadbać o dostateczną ilość żelaza w pożywieniu. Przyczynami niedoboru żelaza w organizmie może być upośledzone wchłanianie żelaza, utrata żelaza podczas krwawień (np. miesiączki), mała ilość żelaza w pożywieniu, czy też upośledzone czynności gromadzenia żelaza (głównie przy chorobach wątroby). Niektóre składniki mogą powodować, że żelazo będzie lepiej się wchłaniało z pożywienia do naszego organizmu, a niektóre wręcz mogą hamować jego wchłanianie. Do produktów spożywczych negatywnie oddziałujących na wchłanianie żelaza przez substancje w nich zawarte zaliczamy: produkty zbożowe z pełnego przemiału przez obecność fitynianów, szpinak, szczaw i rabarbar- przez obecność kwasu szczawiowego, mleko krowie- kazeina, herbata i kawa- teina i kofeina, ale także duża ilość błonnika w diecie może działać hamująco na wchłanianie żelaza. Dlatego też, jeśli dziecko dostało od lekarza przepisane tabletki z żelazem, czy też krople to najlepiej je połykać jeszcze przed śniadaniem. Popijanie żelaza sokiem pomarańczowym korzystnie wpłynie na jego wchłanianie. Nie poleca się zażywania żelaza w czasie posiłków, czy też popijanie go mlekiem, gdyż obniża to jego skuteczność i wydłuży czas kuracji. W czasie leczenia stolec przybiera ciemną (czarną) barwę i może pojawiać się ciemny nalot na zębach, któremu można zapobiec poprzez płukanie jamy ustnej wodą po zażyciu lekarstwa. Odpowiednie żywienie dziecka może zapobiegać niedoborom żelaza. Do 6 miesiąca karmione mlekiem matki niemowlęta są chronione przed niedoborem żelaza, niestety w późniejszym okresie ta ilość żelaza nie jest wystarczająca. Dlatego też, dieta dziecka powinna być wzbogacona również o inne produkty. Od piątego miesiąca podaje się owoce i warzywa, od 6 produkty zbożowe i mięso, a w 7 żółtko. Jeśli zostanie stwierdzona niedokrwistość, to lekarz zapisze odpowiednią dawkę żelaza, które trzeba będzie podawać dziecku.

16:05, superrodzic
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 maja 2011
Złamanie kości biodrowej

Jest to całkowite lub częściowe złamanie kości biodrowej w jej części tworzącej staw biodrowy, zwanej szyjką kości udowej. Złamanie to dotyczy zazwyczaj ludzi starszych, przeważnie kobiet i jest najpoważniejszym powikłaniem osteoporozy. Ponad 50% tych złamań występuje u ludzi po 80 roku życia. Złamanie to zdarza się również u osób młodych i w średnim wieku, a jego przyczyną jest najczęściej poważny uraz.

 



10:32, superrodzic
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 listopada 2010
35 tydzień ciąży

Zapewne częściej odwiedzasz teraz swojego lekarza. Przy każdej wizycie specjalista sprawdzi, czy nie doszło już do rozwarcia szyjki macicy. Być może w35 tygodniu ciąży wykona badanie USG, aby określić położenie Twojego dziecka.
Możesz odczuwać ucisk w dole brzucha - teraz zwiększa się nacisk maluszka na dolny odcinek miednicy. Nieprzyjemne wrażenie może wywoływać mrowienie w dole brzucha oraz uczucie ciężkości.
Możliwe, że masz teraz kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem nowych informacji. Jest to wynik kurczenia się komórek mózgowych kobiety ciężarnej. Na szczęście po porodzie wszystko wróci do normy. A teraz po porostu sporządzaj notatki i listy rzeczy do zrobienia.
Im bardziej ciąża jest zaawansowana, tym bardziej Twoja uwaga skupiona jest na dziecku. Podziel się myślami z partnerem. Zastanawiałaś się, czego boi się przyszły tata? Jego lęki są nie mniejsze od Twoich!

poniedziałek, 25 października 2010
Lewatywa przed porodem

Dzięki lewatywa przed porodem rzadziej dochodzi do mimowolnego oddania stolca podczas porodu.
Najczęstszym argumentem za wykonywaniem lewatywy jest higiena i bezpieczeństwo dziecka, które nie powinno mieć kontaktu z bakteriami matki znajdującymi się w kale.
Inne to: większy komfort psychiczny rodzącej, bo nie obawia się wypróżnienia, co może być krępujące, oraz przyspieszenie akcji porodowej. Zwolennicy wymieniają też argument, że kobieta, u której wykonano lewatywę, po porodzie dłużej nie musi korzystać z toalety (a przez kilka pierwszych dni nie jest to proste).

piątek, 30 lipca 2010
Karmienie piersią dieta

To, ile składników odżywczych uzyska dziecko zależy głównie od matki. Sposób, w jaki będzie o siebie dbała oraz jak będzie się odżywiała wpływa zarówno na jakość jak i ilość owego pokarmu. Aby nie mieć problemów z produkcją pokarmu należy jak najwcześniej rozpocząć karmienie (parę godzin po porodzie). Należy dziecko karmić regularnie (8 – 12 razy na dobę), tak aby również nasz organizm przyzwyczaił się do określonego rytmu. Dziecko najlepiej karmić około 10-15 minut w spokojnych warunkach (!). Ważne jest również, aby zachować z dzieckiem bliski kontakt pomiędzy karmieniami, aby wzbudzić w nim zaufanie i miłość. Karmienie nie może być dla dziecka jedyną formą bliskości z matką.

Kobieta powinna również dbać o piersi w okresie połogu. Najlepiej, aby wykonywała masaż zarówno przed jak i po karmieniu. Spowoduje to polepszenie funkcjonowania gruczołu piersiowego oraz stanie się skutecznym sposobem na zabezpieczenie przed utratą elastyczności piersi. Ponadto kobieta powinna pamiętać o wypoczynku i unikaniu stresu. Te aspekty również mają wpływ na skład mleka. Mama powinna również stosować odpowiednią dietę wzbogaconą o białko oraz wykluczyć składnik, na który dziecko jest uczulone, (najczęściej są to orzeszki ziemne, cytrusy, ryby morskie). W okresie laktacji należy również unikać kawy, alkoholu oraz ostrych przypraw.

Wszystkie medyczne aspekty przemawiają za karmieniem piersią, szczególnie w pierwszym okresie życia dziecka. Naturalny pokarm zawiera wiele składników, które są niezwykle istotne dla zdrowia dziecka. Niech karmienie piersią nie będzie więc jedynie czymś modnym. Niech stanie się czymś, co matka może przekazać swojemu dziecku. Jednak nie wszystkie kobiety są w stanie przekonać się do karmienia piersią, nie każda z nich potrafi, a u niektórych po prostu akt ten wzbudza wstręt. Warto wtedy udać się do lekarza rodzinnego, który wskaże odpowiednią poradnię laktacyjną, w której rodzice uzyskają niezbędną wiedzę oraz fachową pomoc. Nikt na siłę nie będzie kazał kobietom karmić naturalnym pokarmem, warto jednak chociaż spróbować dla dobrach naszych pociech.

15:18, superrodzic
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 lipca 2010
26 Tydzień Ciąży (7 miesiąc)

Dziecko waży około 700 g i mierzy około 33-35 cm.
W tym tygodniu oczy dziecka otworzą się, może nawet zacząć nimi mrugać.Rosną rzęsy i pozostałe uczesania na głowie.
Maluch ma silny odruch ssania, ćwiczy chwytanie, łapie i ciągnie pępowinę. Rysy twarzy są bardziej wyraźne.
Warto zastanowić się nad szkołą rodzenia, która w przyszłości pomoże ci podczas porodu oraz opieką nad dzieckiem.
OBJAWY:
Pojawiają się słynne zachcianki ciążowe, jednak nie ulegaj im za bardzo ponieważ musisz pamiętać o dostarczaniu dziecku witamin i substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
Może pojawić się żółtawa wydzielina w piersi, nie wyciskaj jej, jest to siara, pierwszy pokarm dla dziecka.
Zaczynają dokuczać już bóle kręgosłupa.
Możesz odczuwać napięcie w miednicy i skurcze nóg.

Tagi: ciąża
13:03, superrodzic
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 lipca 2010
Błonnik pokarmowy

Należy również pamiętać by nie spożywać nieuzasadnionych ilości błonnika gdyż jego nadmiar może zakłócać wchłanianie niektórych witamin, żelaza, cynku, wapnia oraz zmniejszać skuteczność przyjmowanych leków, zwłaszcza doustnych środków antykoncepcyjnych.

Tak więc starajmy się spożywać jak najwięcej produktów bogatych w błonnik. Aby w pełni wykorzystać wszystkie jego dobrodziejstwa należy stosować dietę zróżnicowaną, w której na co dzień zagoszczą produkty zbożowe, orzechy, suszone owoce oraz warzywa strączkowe. Dzięki dobroczynnemu działaniu błonnika mamy szansę uniknąć wielu chorób i cieszyć się zdrowie przez długie lata.

piątek, 14 maja 2010
Poród kleszczowy

W nowoczesnym położnictwie kleszcze stosowane są w wybranych przypadkach, tam, gdzie należy podczas wytaczania się główki z krocza chronić ją przed urazami (50% wskazań do użycia kleszczy) lub to innych przypadkach zatrzymania się postępu porodu. Dzisiejsze kleszcze mają bardzo prostą konstrukcję, ale skutecz­ność tego narzędzia jest bardzo wysoka. Są one tak uformowane, że ich ramiona obejmują idealnie główkę dziecka, nie wywierając nań zbyt dużego ucisku. Po założeniu kleszczy na główkę płodu lekarz z określoną siłą pociąga za ich rękojeść, co pozwala prowa­dzić główkę płodu tak, jak podczas porodu fizjologicznego. Po urodzeniu główki kleszcze są zdejmowane, a dalszy poród kleszczowy odbywa się normalnie. Poród kleszczowy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

20:12, superrodzic
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3